Pantone Renkler Enstitüsü Açıkladı: 2019 Yılının Rengi Canlı Mercan!

(Kaynak: regissalons.co.uk)

Her sezon dünya çapında bir sezon rengi belirlenmekte. Peki, bu rengi kim belirliyor? Dünya üzerinde bulunan birçok ülkenin içinde bulunduğu ve amacı tasarımcılar ile üreticiler arasındaki dijital ve baskı arasında oluşan renk anlaşmazlığını çözmek Pantone Renkler Enstitüsü 1962 yılında kurulmuştur. Bu enstitüde her renk bir kod ile eşleştirilmiştir. Böylece üretim ile tasarım departmanları arasında ortak bir anlayış, ortak bir dil oluşturulmaya başlanmıştır ve bu şirket 20 yılı aşkın süredir çalışmaya devam etmektedir.

(Kaynak: dezeen.com)

Tüm bunların yanında birçok endüstriye yön verdiği gibi modaya da yön veren Pantone her yıl bir sezon rengi belirlemektedir. Bu sezon rengini belirlerken ise birçok analiz gerçekleştirerek Aralık ayında bu rengi tüm dünyaya duyurmaktadır. Her yılbaşı belirlediği bu renk, markalar için çok önemlidir. Büyük markalar tasarım stratejilerini belirlerken Pantone’un seçimlerine dikkat etmekte çünkü kurumsal kimlikleri için bu tür renk analizleri toplumsal ve mevsimler psikolojilerin ve kişilerin yönelimlerini tahmin etmek için büyük önem arz etmekte.

(Kaynak: studio23.com)

Bu yıl ise Pantone 2019’un rengini Living Coral (Yaşayan Mercan/Canlı Mercan) olarak belirledi. Bu rengi tanımlarken “Daha yumuşak geçişlere sahip, enerji veren ve canlandıran altın alt tonlu bir mercan tonu” kelimelerini kullandı.

(Kaynak: twitter.com)

Ayrıca yine rengi tanıtırken Pantone’un yöneticisi olan Leatrice Eiseman “…etkileşim ve sosyal bağlantı isteyen tüketiciler için ‘yaşayan mercan’ın insancıllaştırıcı, keyif ve yürekli nitelikler uyandırıcı bir akoru var” sözlerine yer verdi.

(Kaynak: thedieline.com)

2019’un trend rengi olan yaşayan mercan renk ürünlere Marka Park online sitesinden ulaşmak çok kolay. Birbirinden özel ve kaliteli markalardan olan Tommy Hilfiger, Lumberjack, People, Timberland ve daha fazlası için sizi Marka Park online sitemize bekliyoruz.

(Kaynak:bigumigu.com)

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri