Yapılan Spor Tipine Göre Hangi Spor Ayakkabı Tercih Edilmeli?

(Kaynak: latimes.com)

Spor ayakkabı seçimi, yapılan spora göre değişim göstermektedir. Çünkü yapılan spora göre, her spor ayakkabı tipi uyum sağlayamaz. Örneğin koşu yapan birisinin giyeceği spor ayakkabı modeliyle, basketbol oynayan kişinin spor ayakkabı seçimi değişim göstermektedir. Basketbolda ayak bileği ile daha çok hareket yapıldığı için ayak bileklerini saran tipte ayakkabılar tercih edilir. Aksi takdirde burkulma gibi sıkıntılar yaşanabilmektedir. İşte bunun gibi birçok detaya dikkat ederek, bunlara göre spor ayakkabı seçimi yapmak hem rahat etmenizi sağlayacak hem de spor yaparken daha aktif olabileceksiniz.

(Kaynak: primetoknow.com)

Sizlere bu konuda ipuçları hazırladık:

Futbol: Futbol oynarken tercih edilmesi gereken ayakkabı modelleri krampondur. Ayak konforu için bu çok önemli bir detaydır. Kramponlar hem topa vuruşunuzu sağlamlaştırır hem de çim ya da hali zemindeki duruşunuz bozulmaz, yere daha sağlam basarsınız.

(Kaynak: airfreshener.club)

Tenis ya da Squash: Tenis ve squash ayakkabısı seçerken tabanı kalın olanları tercih etmeniz gerekir. Bunun nedeni ise adımlarınızı daha sağlam, hızlı ve güçlü atmanız gerektiğidir. Bununla beraber bilekten destekli ayakkabı modelleri de sakatlanmaların önüne geçecektir.

(Kaynak: dizisports.com)

Koşu: Koşu ayakkabıları mutlaka nefes alan, rahat ve ayağınızın şeklini kavrayan akıllı ayakkabılardan olmalıdır. Aksi takdirde attığınız her adım sizi rahatsız edecektir. Bununla beraber yastıklama teknolojisi olan ayakkabılar da koşucuların en çok tercih ettiği modeller arasında yer alır.

(Kaynak: phillymag.com)

Outdoor Sporlar: Outdoor sporlarda ayakkabıların kesinlikle sağlam olması gerekmektedir. Bununla beraber tabanı kalın spor ayakkabılar daha rahat yürümenizi sağlayacaktır. Outdoor sporlarda doğanın her türlü farklılığıyla karşılaşabilirsiniz, örneğin soğuk ya da yağmur gibi. Ayaklarınızı bu durumlardan korumak için mutlaka su geçirmez özellikli spor ayakkabıları tercih etmeniz gerekir. Outdoor ayakkabıları sizin güvenli tutmalı ve konforunuz da ön planda olmalıdır.

(Kaynak: marketing.fabiola.uk)

Basketbol: Basketbolda ön plana çıkan konu esneklik ve rahatlıktır. Esnek ayakkabılar daha rahat zıplamanızı, koşmanızı ve hareketlerinizi kolay bir biçimde yapmanızı sağlar. Bununla beraber bilekten destekli ve konçlu modellere yönelmeniz, sakatlıkların da önüne geçecektir.

(Kaynak: jawlessteddies.tumblr.com/)

Fitness: Eğer spor salonunda fitness yapacaksanız, topuk kısmında şok emme özelliği olan ayakkabı modellerini tercih etmelisiniz. Bununla beraber burun kısmı esnek ayakkabılar da daha rahat spor yapmanızı sağlayacaktır.

(Kaynak: deskgram.net)

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Spora göre spor ayakkabı seçimiyle beraber spor ayakkabı satın alırken şu detaylara da dikkat etmeniz daha rahat olmanızı sağlayacaktır:

  • Mutlaka amacınıza uygun ayakkabı modeli seçin.
  • Ayak tipinizi doğru bilmeniz, seçtiğiniz ayakkabının sizi rahat ettirmesini sağlayacaktır.
  • Ayak numaranızdan daha büyük ya da daha küçük ayakkabıları kesinlikle almamalısınız. Bu uzun vadede spor yaparken size sorun yaşatacaktır.
  • Ayakkabıyı denerken tüm parmaklarınızın rahatça hareket edip etmediğinden emin olun.
  • Almayı düşündüğünüz ayakkabının her iki çiftini de mutlaka deneyin.

Spor ayakkabı tercihlerinizi belirlediyseniz Marka Park online alışveriş mağazasına girerek uygun fiyatlarla beğenilerinize göre ürünler satın alabilirsiniz.

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri