Sneaker Kültürü! Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Netflix’te yayınlanan “Sneakerheadz” adlı belgesel, yıllardan beri moda olan sneaker ayakkabı modellerinin tarihçesine ve alt kültürlerde nasıl yer edindiğine değiniyor.

  (Kaynak: youtube.com)

Spor ayakkabıların tarihi oldukça geçmiş yıllara dayanıyor. 18. yüzyılın sonlarında insanlar, plimsolls denilen kauçuk tabanlı ayakkabılar giyerlerdi bu ayakkabıların sağ ya da sol fark etmeksizin aynı olması insanların rahatsız olmasına neden oluyordu.

  (Kaynak: Pinterest)

Bu rahatsızlıkla mücadele etmek isteyen bir kauçuk şirketi 1892’de ABD’de Keds denilen daha rahat lastik spor ayakkabılar üretti. 1917 itibariyle ise bu spor ayakkabıların seri üretimine başlandı. Bu ayakkabıların “sneakers” ismini almasının sebebi ise çok sessiz olmalarıydı! (İngilizce’ de “sneak” kelimesi gizlice girmek anlamına gelmektedir.)

  (Kaynak: Pinterest)

Sneaker ayakkabı modelleri 1924 yılında uluslararası çapta tanınmaya başladı. İşte o zaman Adi Dassler adlı bir Alman, kendisinin adını verdiği bir spor ayakkabısı yarattı: Adidas.

  (Kaynak: Pinterest)

Bu marka dünyadaki en popüler spor ayakkabısı oldu. Pist yıldızı Jesse Owens, 1936 Olimpiyatları’nda dört altın madalya kazandığında Adidas’ı giydi.

  (Kaynak: https://mholloway63.wordpress.com)

Adi’nin kardeşi Rudi de bir başka ünlü spor ayakkabısı şirketini kurdu: Puma. İşte bu şekilde yavaş yavaş sneaker kültürü tüm dünyaya yayılmaya başladı ve hala da etkisini sürdürüyor.

  (Kaynak: Pinterest)

YILLAR GEÇTİKÇE DEĞİŞİME UĞRADI

Sneaker ayakkabı modelleri yıllar geçtikçe o döneme ayak uydurarak farklı tasarım ve modellerde kendisini göstermeye başladı. Bildiğiniz gibi sporcular, şarkıcılar ve birçok spor ayakkabı tutkunu bu farklı modellerle koleksiyon dahi oluşturuyor!

  (Kaynak: https://www.sneaker.com.tr)

Sneakerheadz belgeseli de bu çılgınlıkların nabzını tutuyor. İnsanların bir çift Retro Jordan 11 kazanmak için neler yaptığından, yeni çıkan ayakkabı modellerini ilk alanlardan olmak için dükkan önlerinde saatlerce beklemelerine kadar birçok kültürel etkiyi bu belgeselde görmeniz mümkün. Sneakerheadz Cali kıyılarından Tokyo’nun sıkışık caddelerine kadar dünyanın dört bir yanındaki spor ayakkabı toplama dürtüsünün kültürel etkisini inceliyor ve insanları farklı bir alt kültürle tanıştırıyor.

  ( Kaynak: Pinterest)

Belgesel, spor ayakkabılarına olan ilgiyle beraber oluşan farklı bir kültürel hareketin ve hiç bilmediğiniz bir camianın içerisine sizleri dahil ediyor. Run DMC’nin bugünkü Adidas’ın iş stratejisi tohumlarını nasıl ektiğinden, sneakerlearın hobi oluşuna kadar farklı birçok noktaya da parmak basan belgesel, sınırlı sayıda üretimlerin yarattığı çılgınlığı da bizlere sunuyor.

  (Kaynak: Pinterest)

Siz de sneaker çılgınlığına katılmak için Marka Park’taki Kadın Sneaker Modelleri ile Erkek Sneaker Modellerini şimdi keşfedin!

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri