Yüz Tipine Uygun Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı?

Ne demişler: Moda, insanın kendine yakışanı giymesidir. Trendler elbette yakından takip edilmeli. Ancak şık bir görüntü elde etmek için vücut tipinin bilinmesi ve buna uygun parçaların tercih edilmesi gerekiyor. Aynı durum güneş gözlüğü seçiminde de geçerli elbette. Başkasında çok beğenip satın aldığınız gözük yüzünüzde istediğiniz gibi durmayabilir. Size en çok yakışan gözlük yüz tipinize uygun olan gözlük olacaktır. Peki, yüz tipinize uygun gözlüğü nasıl seçeceğinizi biliyor musunuz? Sizler için yüz tipine göre güneş gözlüğü seçiminin nasıl olması gerektiğini derledik. Yazımızı okumadan alışverişe çıkmamanızı öneririz.

 

Oval Yüz

 

Oval yüz tipine sahip kişiler şanslıdır, çünkü hemen her çerçeveyi rahatlıkla kullanabilirler. Köşeleri yumuşak olan, şakağa doğru yükselen, kare şeklindeki çerçeveler bu yüz tipine sahip kişiler için en uygun çerçevelerdir.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Yuvarlak Yüz

 

Yuvarlak yüz tipine sahip kişiler yüzlerini daha uzun ve ince gösteren çerçeveleri tercih etmelidir.  Yüzün en geniş kısmına eşit ya da bu kısımdan biraz daha geniş olan çerçeveler bu yüz tipine sahip kişiler için idealdir. Kaş çizgili çerçeveler ve şakak kısmına gelen bölümü yüksek olan çerçeveler yüzü daha uzun gösterir. Yuvarlak yüz ile kontrast oluşturan dikdörtgen çerçeveli gözlükler bu yüz tipine sahip kişiler için idealdir.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Kare Yüz

 

Kare yüz tipine sahip kişilerin yüz hatları çok belirgin ve serttir. Kuvvetli bir çene çizgisi, geniş bir alın ve belirgin elmacık kemikleri bu yüz tipinin temel özellikleridir. Dolayısıyla çerçeve seçerken yüz hatlarını daha yumuşak gösteren klasik oval çerçeveler tercih edilmelidir.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Elmas Şekilli Yüz

 

Bu yüz tipinin en temel özellikleri yüksek elmacık kemikleri, dar bir alın ve çenedir. Kare yüz tipinde olduğu gibi elmas şekilli yüz tipinde de amaç yüz hatlarını daha yumuşak göstermektir. Oval, çerçevesiz gözlükler yüz hatlarının daha yumuşak görünmesini sağladığı için elmas şekilli yüz tipi için de idealdi. Çerçevesiz ya da ince çerçeveli kare gözlüklerle de aynı etki yakalanabilir. Elmas şekilli yüz tipine sahip kişiler özellikle elmacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olan çerçevelerden uzak durmalıdır.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Kalp Şeklinde Yüz

 

Çıkık elmacık kemikleri, geniş alın ve dar bir çene kalp şeklinin en belirgin özellikleridir. Bu yüz tipine sahip kişiler alın genişliğinden daha geniş bir çerçeve tercih etmelidir. Alt kısmı daha ince olan çerçeveler ile daha hoş bir görüntü elde edilebilir.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Uzun Yüz

 

Bu yüz tipinin en temel özelliği uzunluğunun genişliğinden fazla olmasıdır. Hatta bu yüz tipi dikdörtgen yüz olarak da anılır. Bu yüz tipine sahip kişilere en çok yakışan gözlük tipleri yuvarlak ve kare çerçeveli gözlüklerdir.  Çünkü yuvarlak ve kare çerçeveli gözlükler uzun yüzün sert hatlarını yumuşatır.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Üçgen Yüz

 

Üçgen yüz tipine sahip kişiler gözlerini ön plana çıkararak dikkati çene kısmından uzaklaştırmalıdır. Şakağa doğru sivrilen çerçeveler ile alt çerçevesi olmayan metal gözlükler bu yüz tipi için en ideal modellerdir.

 (Kaynak:gearpatrol.com)

 

Yüz Tipinizi Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

 

Yüz tipinizin ne olduğunu bilmiyorsanız öğrenebilmeniz için size kolay bir yöntem önerelim. İnternetten yüz tiplerinin bir arada olduğu bir görselin çıktısını alın. Ardından vesikalık fotoğrafınızın çıktısını alın. Fotoğraf üzerinde yüzünüzü ince bir çizgi ile çizin. Ortaya çıkan şekli, internetten çıkarttığınız yüz tipleri ile karşılaştırın. İşte hepsi bu kadar!

 

Tasarımlarıyla dünya genelinde büyük beğeni toplayan Vans markasının en çok beğenilen kadın gözlük modelleri ve erkek gözlük modellerine Marka Park’ tan ulaşabilirsiniz.

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri