Doğru Spor Ayakkabı Seçimi İçin 5 Öneri

Günümüzde spor ayakkabılar sadece spor yaparken değil, gün boyu ayağımızda. Rahatlığı ile ön plana çıkan spor ayakkabılar, gündelik şıklığımızın en önemli tamamlayıcılarından biri. Ancak bu seçim yanlış yapılırsa; tırnak batması, bel  – sırt – boyun ağrısı, ayak mantarı ve nasır gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle koşu veya fitness gibi herhangi bir performans sırasında kullanmak amacıyla bir ayakkabı alıyorsanız ve yanlış bir tercih yaptıysanız çok daha ciddi yaralanma ve sakatlanma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki tüm bu olumsuzlukları yaşamamak ve doğru spor ayakkabıyı bulmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte sizi doğru spor ayakkabıya götürecek 5 öneri…

  1. Yapacağınız Spora Uygun Ayakkabı Seçin

Öncelikle şunu söylemeliyiz: Eğer gündelik değil de, bir spor dalına yönelik ayakkabı alışverişi yapıyorsanız işiniz daha kolay! Çünkü zaten alacağınız ayakkabı o spor dalındaki performansı en üst seviyeye çıkarmayı sağlayan teknoloji ve malzemelerden üretilmiştir. Seçenek daha azdır, böylelikle karar vermeniz daha kolay olur.  Basketbol gibi sıçrama sporlarında kullanılan ayakkabıların topuk ve ayak tabanında ayağa gelen basıncı dağıtan destek vardır. Bu spor dalında kullanılan konçlu ayakkabılar ayak bileğini destekler, ayağı burkulma ve yaralanmalardan korur. Tenis gibi parmak ucu etkilerin olduğu spor dallarında ise bu destek ayağın yan bölümünde yer alır. Yürüyüş ayakkabıları ayağı iyi kavramalıdır. Topuk ve taban kısmında hava yastığı olmalıdır. Ayakkabının tabanı esnek olmalı ve ayağı darbelere karşı korumalıdır. Futbolda krampon denilen, tabanı sert ve yerden biraz yüksek ayakkabılar kullanılır. Bu ayakkabılar çim sahada sporcunun ayağının sahaya gömülmesini önler. Ayrıca ayağı çarpma, vurma gibi yaralanmalardan korur.  Bu örneklerde de gördüğümüz gibi, yürüyüş için ya da basketbol için üretilen bir ayakkabı futbol maçında kullanılmaz. Kullanılır ise çeşitli sakatlıklara ve yaralanmalara sebep olabilir. Eğer spor salonunda kullanmak üzere bir ayakkabı arıyorsanız; tabanı sert, burnu esnek, topuk kısmı ise ayağı dış darbelerden koruma özelliğine sahip bir model tercih etmelisiniz.

 (Kaynak: Pinterest – Adidas)

2. Ayak Yapınızı Tanıyın

Ayağınızda herhangi bir yapısal sorun varsa, ayakkabı seçimi sizin için çok daha önemlidir. Eper ayağınızda düztabanlık, taban çökmesi, başparmağın dışa doğru dönmesi ya da ayak kenarında kemik çıkıntısı varsa nasıl bir ayakkabı tercih etmeniz gerektiğiyle ilgili olarak mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Eğer düztabansanız doktorunuzun önerisiyle ayakkabınızın içine uygun bir taban ya da destek konulmalıdır.  Topuk dikeni sorununuz varsa; ayakkabının topuk kısmında silikon destek kullanabilirsiniz. Parmaklarınızla ilgili bir sorun varsa, burun kısmı esnek bir model tercih etmelisiniz.

 (Kaynak: Pinterest)

3. Ayak Numaranıza Uygun Ayakkabı Seçin

Ayakkabıyı denerken başparmak ve ayakkabının ucu arasında biraz boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabıyı giydiğinizde öncelikle topuğunuz oturmalı, ön kısımda ise ayağınızın rahat edebileceği şekilde bir boşluk olmalı. Bu boşluk aynı zamanda ayakkabının esnemesine de yardımcı olacaktır. Spor ayakkabıyı mutlaka çorap ile birlikte deneyin. Ayakkabının sadece tekini değil, çiftini de giyin ve mutlaka mağazanın içinde yürüme denemesi yapın. Ayağı iyi saran, dar veya bol olmayan spor ayakkabıları tercih etmeye özen gösterin.

 (Kaynak: Pinterest – Adidas)

4. Nefes Alabilen Ayakkabı Seçin

Aslında bu özellik sadece spor ayakkabılar için değil, tüm ayakkabılar için çok önemli. Giydiğiniz ayakkabının nefes alabilen doğal malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ayağınızda kötü koku veya mantar gibi problemler oluşabilir.

 (Kaynak: Pinterest-Adidas)

5. Ayakkabının Tabanına Dikkat Edin  

Spor ayakkabının tabanı ayağı dış etkenlerden koruyabilmeli ve ayağa binen yükü dengeli dağıtabilmelidir. Doğru spor ayakkabının tabanı yumuşak olmalı, topuğa gelen basıncı dağıtabilmeli, biraz kalın olmalı ve ayağı iyi kavrayabilmeli. Ayrıca taban kısmı ayağın altındaki ön arka ve yan eğrilikleri desteklemeli. 

 (Kaynak: Pinterest-Adidas)

Birbirinden şık ve kaliteli yeni sezon kadın spor ayakkabı modellerine ve erkek spor ayakkabı modellerine Marka Park’ tan ulaşabilirsiniz.

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri