Çanta ve Ayakkabı Kombinlerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kombinlerin en önemli tamamlayıcıları olan ayakkabı ve çantalar kadınlar için adeta birer tutku. Öyle ki geçmişten günümüze kadınların bu aksesuarlar için “servet” harcadığı söylenir. Şıklık ve zarafet bir bütündür. Dolayısıyla çanta ve ayakkabı seçimleriniz en az kıyafet tercihiniz kadar önemlidir. Spora gitmek ya da önemli bir davet için giyinmiş olun, ayakkabı ve çanta seçiminiz kıyafetinizin havasını tamamen değiştirebilir. Hatta sizi bir anda “rüküş” ya da “şık” yapabilir. Doğru ayakkabı ve çanta seçimleri için dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik. İşte şıklığınızı tamamlayacak ipuçları….

  1. Öncelikle ayakkabı ve çantanın birer aksesuar olduğunu ve aksesuarların kıyafetlere göre seçildiğini hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla kombininizi doğru ayakkabı ve çanta ile tamamlamak için; ilk olarak kıyafetinizi ya da elbisenizi seçmenizi ardından ayakkabı ve çantaya karar vermenizi öneriyoruz.
  2. Kıyafetinizin kumaşına uygun ayakkabı ve çanta seçmeye özen göstermelisiniz.
  3. Çanta ve ayakkabınızın kumaşı arasında da bir uyum olmalı. Örneğin mat deri bir ayakkabı alıyorsanız, rugan çanta değil yine mat deri çanta tercih etmelisiniz. Gündelik kullanımda mat deri, özel günler ve davetlerde ise rugan modelleri kullanabilirsiniz.
  4. Eğer sade bir elbise tercih ediyorsanız; çanta ve ayakkabınızda dikkat çekici renklere ya da detaylara yer verebilirsiniz. Siyah sade bir elbiseyi kırmızı çanta ve ayakkabıyla kombinlediğinizi düşünün, sizce de büyüleyici olmaz mı?
  5. Eğer renkli ve desenli elbiseler tercih ediyorsanız; bu sefer sade, düz ayakkabı ve çanta modellerine odaklanmalısınız. Renk olarak ise kıyafetinizde hangi renk daha yoğunsa, o renk ayakkabı ve çanta kullanabilirsiniz.
  6. Özellikle abiye elbiselerde, elbisenizin boyu size çanta seçimi konusunda yol gösterecektir. Uzun abiye elbiselerde mutlaka küçük portföy ya da zarf çantalar tercih etmelisiniz. Kısa elbiseler ise büyük çantalarla kombinlenebilir. Ayrıca dilerseniz çantanızdaki desenlerle uyumlu takılar tercih edebilirsiniz.
  7. Dilerseniz zıt renkler seçerek dikkat çekici bir çanta ayakkabı uyumu sağlayabilirsiniz. 
  8. Günümüzde birçok marka kreasyonunda çanta ve ayakkabı takımlarına yer veriyor. Ayakkabı ve çanta seçiminde kararsız kalıyor, risk almak istemiyorsanız ya da “klasikten vazgeçmem” diyorsanız; bu takımları satın alabilirsiniz.

Çanta ve Ayakkabıların Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Birkaç yıl öncesine kadar, moda dünyasında “ayakkabı ve çanta aynı renkte olmalı”  ya da “aynı materyalden üretilmiş olmalı” düşüncesi hakimdi. Hatta aynı renk ya da aynı materyalden üretilmiş olmayan ayakkabı ve çanta kullanmak başlı başına rüküş olma sebebiydi. Oysa günümüzde tüm bu tabular yıkıldı. Modanın yeni trendleriyle birlikte zıt renklerdeki ayakkabı ve çanta kombinleri daha çok beğenilir oldu.  Ayakkabı ve çanta kombinlerinde zıt renkleri tercih edenler için; renk uyumlarını sizler için derledik.

Kırmızı & Pembe: Aslında kırmızı ve pembe birbirine yakın ve uyumsuz renkler gibi görünse de,  bir araya geldiğinde dikkat çekici bir form kazanıyor.  Pudra rengi bir çanta ve kırmızı bir ayakkabı ile günün en şık kadını olabilirsiniz.

   (Kaynak: Pinterest)

Yeşil & Sarı: İlkbahar yaz sezonunda sıkça karşımıza çıkan yeşil ve sarı ikilisi önümüzdeki yıl da etkisini sürdüreceğe benziyor. Özellikle günlük kullanımda tercih edeceğiniz spor kombininizi yeşil ayakkabı ve sarı bir çanta ile tamamlayabilirsiniz.

   (Kaynak:Pinterest)

Gümüş & Mor: Gümüş rengi ayakkabılar sadece bu sezonun değil, hemen her sezonun gözdesi. Birçok renkle kolaylıkla kombinlenmesi sebebiyle gardıropların baş tacı olan gümüş ayakkabıları bu sezon bol bol mor çantalar ile kullanacağız.

   (Kaynak:Pinterest)

Mavi & Turuncu: İnsana enerji veren bu iki rengin birbirine çok yakıştığını söylemeliyiz. Mavi ve turuncunun bir araya gelerek oluşturduğu kontrast, tüm dikkatleri aksesuarlarınıza çekecek. Mavi bir ayakkabı ve turuncu bir çantayla sıra dışı bir kombin yaratabilirsiniz.

   (Kaynak:Pinterest)

Dünyaca ünlü markaların en çok tercih edilen kadın çanta modellerinekadın ayakkabı modellerine ve erkek ayakkabı modellerine Marka Park’ tan ulaşabilirsiniz.

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri