Alışveriş Tüyosu: “İşte Bu!” Dedirten Bot ve Çizmelerin 5 Özelliği

Sonbahar kapımızı çaldı, kış hazırlıkları başladı! Mevsimin en temel ihtiyaçları hiç kuşkusuz ayak dostu, sezonun modasına uygun bot ve çizme modelleri. Genellikle kışlık bot ve çizme alışverişi yaparken önceliğimiz şıklık oluyor. Modaya uygunsa, yeni sezonun trendlerini taşıyorsa, “tamam” diyoruz. Oysa sonbahar ve kış mevsimleri zorlu şartlarıyla bizleri tabir-i caizse daha seçici bir alışveriş maratonuna çağırıyor. Önümüzde nice soğuk günler, yağmur ve kar yağışları bizleri bekliyor. Dolayısıyla ayak sağlığını koruyan, hem şık hem de fonksiyonel modelleri tercih etmeniz rahat ve konforlu bir sezon geçirmenizi sağlayacaktır. Bu yazımızda sizler için bot ve çizme alışverişinde dikkat etmeniz gereken hususları derledik. Tüm sezonu rahat geçirmenizi sağlayacak modeli bulmak istiyorsanız, yazımızı okumadan alışverişe çıkmamalısınız.

 

  1. Ayağı Kış Şartlarından Korumalı

Kış mevsimi kar, yağmur ve soğuk hava gibi bazı çetin koşulları beraberinde getiriyor. Bu nedenle kışlık bot ve çizme alırken ilk önceliğiniz soğuk havalarda ayağı sıcak tutan, kar ve yağmuru geçirmeyen modeller olmalıdır. İç malzemesi yün, dış malzemesi deri olan bot modelleri ayağınızı hem sıcak tutar hem de soğuk, yağmur ve kar gibi dış etkenlerden korur. İç malzemesinde sentetik yün kullanılan modellerden uzak durmalısınız. Çünkü sentetik yün doğal bir malzeme olmadığından ayağın nefes almasını engeller ve terlemesine sebep olur. Bu durum kötü bir kokuya hatta bazı durumlarda mantar gibi rahatsızlıklara yol açabilir.  Süet botlar şık ve zarif görüntüsüyle birçok kadının aklını çelebiliyor. Ancak süet botlar ve çizmeler ayağı soğuktan korumada yetersizdir.

(Kaynak: Pinterest)

2. Rahat ve Konforlu Bir Yürüyüş Deneyimi Sunmalı

Bu özellik sadece yeni sezon botları için değil, tüm ayakkabı modelleri için öncelikli bir madde olarak karşımıza çıkıyor.  Tercih edeceğiniz kışlık botun ve çizmenin tabanı orta sertlikte olmalı, ayak bileğini ve tabanını desteklemeli.  Çok yumuşak modeller dengenizin bozulmasına sebep olabilir. Çok sert modeller ise hem gün boyu rahatsız hissetmenize hem de sürtünme sebebiyle ayağınızda nasır oluşumuna yol açabilir. Diğer yandan aşırı yüksek topuklu bot modelleri, her ne kadar çekici görünseler de, zorlu kış şartlarında doğru bir tercih olmayacaktır.

(Kaynak: Pinterest)

3. Tabanı Kalın ve Tırtıklı Olmalı

Kalın tabanlı kışlık bot modelleri ve çizmeler tercih etmeniz ayaklarınızı soğuktan, kar, yağmur ve çamur gibi olumsuz şartlardan korumanızı sağlar. Özellikle kauçuk tabanlı bot modelleri, ısı yalıtkanlığı sebebiyle ayağı soğuktan koruma konusunda daha avantajlıdır.  Satın alacağınız yeni sezon botların ve çizmelerinin tabanının tırtıklı, başka bir deyişle dişli olmasına dikkat etmelisiniz. Tabanı düz olan kışlık bot modelleri, kar ve yağmur sonrası kayganlaşan zeminlerde dengenizi korumanıza engel olabilir.

(Kaynak: Pinterest)

4. Kolay Giyilip Çıkarılabilmeli

Malum kış ayları kat kat giyinmek anlamına geliyor. Bağcıklı modeller evden çıkma sürenizin biraz daha uzamasına neden olabilir! Bu nedenle fermuarlı bot modellerini tercih edebilirsiniz. Alacağınız bot ya da çizmeyi sık sık hem de zorlu hava şartlarında kullanacağınız için nispeten hafif modelleri tercih etmek yararınıza olabilir.

(Kaynak: Pinterest)

  5. Tarzınıza ve Vücut Tipinize Uygun Olmalı

Vitrinlerde çoktan yerini alan yeni sezon botların arasından bir tanesini beğendiniz. Peki, satın almayı düşündüğünüz o model tarzınıza ve gardırobunuzdaki diğer parçalara uygun mu? Hangi kıyafetlerinizle kombinleyebilirsiniz? Kasaya doğru yönelmeden önce kendinize bu soruları sormanızı öneriyoruz.

Kışlık bot modellerini ve sezonun çizmelerini incelerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus ise bacak boyunuzun yüksekliğidir. Çünkü vücut ve bacak tipiniz nasıl bir kışlık ayakkabı almanız gerektiği konusunda belirleyicidir. Örneğin bacak boyunuz kısa ve kalın ise dizüstü çizme modellerine kesinlikle yaklaşmamalısınız. Çünkü bu tarz çizmeler sizi olduğunuzdan daha kısa gösterecektir. Son yılların favorisi kısa botlar bacak boyu kısa kadınlar için idealdir. Bacak boyunuz uzun ve ince ise dizüstü çizmelerle bu özelliğinizi vurgulayabilirsiniz. Hem hafta içi hem de hafta sonu kombinlerinizde kullanabileceğiniz modeller arıyorsanız; daha klasik formdaki bot modellerini ve çizmeleri inceleyebilirsiniz.

(Kaynak: Pinterest)

Yeni sezonun birbirinden şık kadın bot modellerine ve kadın çizme modellerine Marka Park mağazalarından ve www.markapark.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri