2018-2019 Ayakkabı Modasına Yön Veren 8 Trend

Yaz bitti! İçimizi ısıtan sıcacık güneşini, sahile vuran dalga seslerini ve kumsallarda yürümenin romantikliğini bir süreliğine özleyecek olsak da; raflarda çoktan yerini alan 2018-2019 sonbahar kış modası birbirinden iddialı parçalarıyla yüzümüzü güldürmeye yetiyor. Kombinlerin en önemli tamamlayıcı parçası ayakkabı modelleri, dikkat çekici tasarımlarıyla bu sezon da göz dolduruyor.  2018-2019 sonbahar kış ayakkabı modasının tüm detayları ve markaların kilit parçaları bu yazıda. Okumadan alışverişe çıkmamanızı öneriyoruz.

1.         Fiyonklu Topuklu Ayakkabı

2018-2019 sonbahar kış modasında genel anlamda iş kadınlarının hakimiyeti görülüyor. Bu sezon iş kadınları için tasarlanan, son derece şık ve zarif fiyonklu topuklu ayakkabılar  sık sık karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Daha önceki yıllarda ağırlıklı olarak gece davetlerinde abiye kıyafetlerle kombinlenen fiyonklu ayakkabı modelleri, artık gündüz şıklığının da en önemli parçası. Özellikle sosyal medyada fazlasıyla yankı bulan bu trend ofis şıklığınızın ve gündelik kombinlerinizin en önemli tamamlayıcısı olacak.  Sandalet ya da platform topuk tarzındaki fiyonklu ayakkabı modelleri etek ve elbiselerle güzel bir uyum sağlayabilir. Klasik formdaki fiyonklu topuklu ayakkabıları ise pantolonlarla kombinleyebilirsiniz.

 (Kaynak: Pinterest)

2.         Leopar, Timsah ve Zebra Desenli Ayakkabılar

Leopar deseni denilince aklınıza ne geliyor? Biz cevaplayalım: Tutku. Evet, leopar deseni bazıları için adeta tutku. Leopar desenli ayakkabılar sadece bu sezonun değil, her sezonun gözdesi. Ancak 2018-2019 sonbahar kış ayakkabı modasında leopar desenli ayakkabılara timsah ve zebra desenli modeller de eşlik ediyor. Leopar, zebra ve timsah desenli ayakkabı modelleri oldukça iddialı parçalar olduğundan, seçtiğiniz diğer parçaların sade olmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde kendinizi desen ve renk karmaşası içerisinde bulabilirsiniz. Bu desenlerin hakim olduğu spor ayakkabıları kot pantolon ve taytlar ile rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. Eğer tercihinizi topuklu ayakkabıdan yana kullanacaksanız, basic elbise ve etekler ile güzel bir uyum yakalayabilirsiniz. Leopar desenli manto, ceket ya da başka bir kıyafetiniz varsa, tamamlayıcısı olarak yine leopar desenli bir ayakkabı tercih edebilirsiniz.

 (Kaynak: Pinterest)

3.         Kovboy Çizmeleri

Kovboy çizmeleri geri döndü, hem de bu sezonun diğer bir favorisi küt burunlu formuyla! Ayrıca renk olarak kahverengiyi tercih ederseniz, sezonun üç trendini bir modelde toplayabilirsiniz. Bu sezon birçok markanın kilit parçalarından biri olan kovboy botlarını, İspanyol paça kot pantolonlar ile kolaylıkla kombinleyebilirsiniz. Böylelikle botunuz yüksek topuklu  ayakkabı görünümü vererek boyunuzu olduğundan daha uzun gösterir. Eğer tercihiniz skinny jean modeliyse, kovboy çizmenizi pantolon üzerine giyerek şık bir günlük kombin oluşturabilirsiniz. Kovboy çizmelerinizi sadece pantolonlarınızla değil, elbise ve eteklerinizle de kombinleyebilirsiniz. Bol, uçuş uçuş, boyu dizlerin üzerinde olan elbise ve etek modelleriyle yapacağınız kombinler sizi çabasız bir sokak şıklığına ulaştıracaktır.  Eğer vücudunuza güveniyorsanız, kovboy bot ve çizmeleri taytlarınızla da giyebilirsiniz. Özellikle son yıllarda popülaritesi artan parlak tayt modelleri ile kovboy botlarının uyumu herkesten tam not alacaktır.  Kovboy botları başlı başına iddialı bir parça olduğundan, seçeceğiniz diğer parçaların sade olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde şık değil, rüküş olabilirsiniz!

 (Kaynak: Pinterest)

4.         Kahverengi Modası

Bu yılın ilkbahar yaz sezonunun favorisi olan ten rengi, sonbahar kış sezonunda kahverengiye dönüşüyor. Neredeyse tüm markaların koleksiyonlarında kahverengi ayakkabı modelleri karşımıza çıkıyor. Şimdi size bir müjde verelim: Tıpkı ten renginde olduğu gibi kahverengi ayakkabıları da birçok parça ile kolaylıkla kombinleyebilirsiniz. Örneğin sportif bir görünüm elde etmek istiyorsanız kot pantolonlarınızla giyebilirsiniz. Çalışma hayatında şıklığından ödün vermeyenlerdenseniz; lacivert, gri ve siyah takım elbiseler, pantolonlar ve etekler ile kombinleyerek uyumlu bir görüntü elde edebilirsiniz.

5.         Şişkin Sneaker (Ugly Sneaker) Modelleri

İlkbahar sezonunda kendini gösteren şişkin sneaker trendi bu sonbaharda da devam ediyor.  Birçok renk ve desen alternatiflerine sahip şişkin sneakerları taytlar, pantolonlar, etekler ve sweatshirtlerle kombinleyebilirsiniz. Yine sezonun önde gelen parçalarından olan puantiyeli elbiselerle kullanabilirsiniz. Sezonun bir başka trendi olan oversize modasıyla oldukça uyumludur. Kaba hatlara sahip ceket, kazak, boyfirend kesim giysiler ile dikkat çekici bir sokak stili oluşturabilirsiniz.  Sıra dışı görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken şişkin sneakerları, sezonun marjinal parçalarıyla kombinleyerek kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Giyenlerden rahatlık ve konfor konularında tam not alan şişkin sneakerlar, sadece bu sezonun değil önümüzdeki sezonların da favori ayakkabı modeli olacak gibi görünüyor.

 (Kaynak: Pinterest)

6.         Küt Burunlu Ayakkabılar

Yaz aylarında görmeye alıştığımız küt burunlu ayakkabı modelleri, bu sezon da zirveye oynuyor. Birçok markanın koleksiyonlarında yer verdiği küt burunlu ayakkabı modelleri ceket – etek ya da ceket – pantolon takımlar ile rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca midi boy etek ve elbiselerle uyumludur. Genellikle klasik giyimle bütünleştirilen bu tarz ayakkabıları dilerseniz skinny jeanlerle birlikte de kullanabilirsiniz.

 (Kaynak: Pinterest)

7.         Metalik Tonlar

2018-2019 sonbahar kış ayakkabı modasının en çarpıcı ve fütürist parçası hiç kuşkusuz metalik tonlara sahip ayakkabı modelleri. Markaların yenilenen koleksiyonlarda yer verdiği bu modeller birçok insana uzay çağını hatırlatıyor. Maskülen tarzdan esinlenen metalik tonlu ayakkabı modellerini bu sezon herkesin ayağında görmeye hazır olun. Siyah, beyaz ve bordo başta olmak üzere birçok renk ile tamamlanabilen metalik tondaki ayakkabı modellerini mutlaka denemelisiniz.

 (Kaynak: Pinterest)

8.       Açılı, Silindirik ve Mimari Topuklu Ayakkabılar

Bu sezon adeta sanat eserine dönüşmüş ayakkabılar göreceğiz. Özellikle topuklar oldukça dikkat çekili şekillerde karşımıza çıkacak. Yeni sezonda birçok markada blok topuklar eğimli bir hal aldı. Sezonun bir diğer sıra dışı trendi ise mimari, heykel topuklu ayakkabı modelleri oldu. Alışılagelmişin dışındaki bu tasarımlar, gardıroplarda büyük bir değişimin olacağının en önemli habercisi.

 (Kaynak: Pinterest)

2018-2019 sonbahar kış ayakkabı modasının en seçkin kadın çizme modellerinekadın topuklu ayakkabı modellerine ve kadın sneaker modellerine Marka Park’ tan ulaşabilirsiniz.

Marka Park'ın Senin İçin Seçtikleri